Balatonfüred eredetileg nem csupán a Balaton miatt vonzotta a látogatókat, hanem a helyi savanyúvíz és gyógyfürdők révén is. A reformkor óta pezsgő társasági élet folyt a településen, ekkor épültek fel a gyönyörű villák és a vendéglőknek, valamint a gyógykezeléseknek helyet adó impozáns épületek.
Érdemes ezekre az épületekre is egy kis időt szánni, mivel jelentős hatással vannak a város hangulatára. Az előző bejegyzésben már számba vettünk néhány híres balatonfüredi épületet, most következzen néhány további gyöngyszem.
A Jókai villa
Jókai Mór az 1870 és 1890 közötti nyarakat ebben a saját maga által építtetett villában töltötte. Felesége, Laborfalvi Róza 1886-ban hunyt el, és a villa az asszony hiányában már túl üresnek tűnt, ezért Jókai 1890-ben eladta. 1954-ben a villa az író emlékházaként nyitotta meg kapuit.

A Vaszary villa
Az eklektikus stílusú villát, amelyet Czigler Győző tervezett, Vaszary Kolos hercegprímás építtette 1892-ben. Halála után az épületet elárverezték, majd az 1920-as években honvédtiszti üdülőként működött. Jelenleg galériaként funkcionál.

A Stefania Vitorlás Étterem
A Hauszmann Alajos által tervezett étterem a mai formáját 1887-ben nyerte el. Közvetlenül a Balaton partján helyezkedik el, és eredetileg hajójavító műhelyként működött. Tulajdonosa Richard Young angol hajóépítő volt. Idővel egyre több hajót építettek itt, köztük Nádasdy Ferenc yachtját, a Hableányt.
1884-ben megalakult a Stefánia Yacht Egylet. Majd 1885-ben Young elhagyta Magyarországot, így Esterházy Mihály vette át a műhely irányítását. 1887-től a Klubház az arisztokraták egyik népszerű szórakozóhelyévé vált, ma pedig már legendás étteremként ismert.

A Katica villa
A Katica villa eredetileg Papolczy Gyula nyaralója volt, mely 1894 és 1897 között épülhetett. 1898-tól nevezték Katica laknak, vagy Katica villának. 1917-ben már nem a Papolczy család nyaralt benne, a bencés rend 1935 és 1940 között megvásárolta. A második világháború után államosították, jelenleg magántulajdonban van.

A Dőry villa
A Dőry villa 1869-ben épült romantikus stílusban Dőry Lajos táblabíró megbízásából. Egészen 1910-ig a Dőry család tulajdonában volt, és számos mulatságnak volt helyszíne. Az 1930-as években már nem a Dőry villaként emlegették, hanem Astoria néven vált ismertté. A második világháború után ezt az épületet is államosították, jelenleg szálláshelyként üzemel.

A Horváth-ház
1786 után a település területét felparcellázták, a telkeket eladásra kínálták, és adómentességet ígértek azoknak, akik vendégfogadót szándékoznak építeni. Ekkor vásárolta meg ezt a telket a Horváth család. A ház 1795 és 1798 között Trimel Ferenc tervei alapján copf stílusban épült fel. Itt rendezték meg 1825-ben az első Füredi Anna-bált.
1834-35-ben a ház tűzvész áldozatául esett, de újjáépítették. Az épület kapott még egy emeletet és így már 105 szobával várta a vendégeket.
1878 és 1920 között dr. Mangold Henrik fürdőorvos a ház tulajdonosa. Majd 1935-ben a bencésekhez kerül, akik felújítják. A második világháború után nyomban katonai kórház lett. 1956-tól pedig a Mecseki Uránércbánya Vállalat üdülője működött itt.
