Debrecen egyik legforgalmasabb területén, a Segner téri trolibusz végállomás mögött, társasházak között, a Tesco és a McDonald’s közelében állt egy titokzatos, elhagyott villa. Az épület évtizedeken át az enyészetnek volt kitéve, de romos állapotában is lenyűgöző látványt nyújtott.

A néhány évvel ezelőtti állapot
Erről a debreceni villáról még 2019 novemberében volt alkalmam fényképeket készíteni – amikor még állt. Bár már romos állapotban, de még létezett.
Nyáron benőtték a kúszónövények és a gaz, így sajnos nem sok látható maradt a lecsupaszított homlokzatból. A belvárosból kizavart hajléktalanok elfoglalták az oszlopos előteret, így a higiéniás körülmények sem voltak éppen kedvezőek.
Az udvarra akkor még be lehetett menni, mivel valószínűleg a hajléktalanok egy kis részen lebontották a kerítést. Vékony, letaposott ösvény vezetett a lépcsőhöz. A házba azonban nem lehetett bejutni, ablakai és bejárata be voltak falazva. Nyilvánvalóan a tulajdonos nem akarta, hogy itt csöves szálló létesüljön, ami érthető.

A homlokzatról szerettem volna fényképeket készíteni, de a gaz és a kúszónövények annyira benőtték az épületet, hogy körbejárni lehetetlen volt, ráadásul a bozótvágó késemet éppen otthon felejtettem.

Tényleg nem vagyok válogatós, de az sem igazán hatott meg, hogy viszonylag friss, már korábban szétszórt emberi ürülék halmokon kellett átkelni ahhoz, hogy közelebbi felvételeket készíthessek. Nem is említve a földön szétszórt piszkos rongyokról és a régi matracokról. Lesújtó látvány volt.

Lehetséges, hogy télen több szerencsém lett volna, amikor kevesebb a növényzet.
Sajnos nem találtam túl sok információt a villáról. Régi képet sem sikerült fellelnem, pedig arra nagyon kíváncsi lennék.

Az egykori debreceni villa története
1912-ben épült a klasszicista villa Syposs Miklós megbízásából az akkor még létező Kisállomás mellett. Az építtetőről nem sok információ áll rendelkezésre. Abban az időben a mai Segner téren haladt át a füzesabonyi vasútvonal, amely 1991-ben megszűnt.
A sínekre még emlékszem gyermekkoromból, az állomásépületre viszont nem (a kilencvenes években népszerű hajléktalan találkozóhely volt). Ekkoriban forgalmas hely volt, érdekes, hogy közvetlenül ide építtették ezt a villát, bár a környék ennek ellenére kedvelt volt.

A villa kezdetben földszintes volt, de 12 év elteltével emeletet kapott Csanak József tervei szerint, Syposs özvegyének megbízásából. Ezt követően az átalakítást követően már egy igazán patinás épület állt a debreceni Kisállomás közelében.

Az oszlopos előtér vagy terasz egy tágas szobába vagy dohányzóba vezetett. E mögött helyezkedett el egy hall, amely a hátsó udvarra nézett. Az ebédlőt és a szalont a földszinten alakították ki.
Hátul található a konyha, a fürdő és egyéb helyiségek, míg az emeleten lakószobák voltak. A cselédek számára egy külön épület is rendelkezésre állt, de azt ottjártunkkor nem találtam.


A második világháború után
A második világháború kezdetétől a történet rendkívül zavaros. 1944-ben Pásztor Ferenc átalakítási engedélyt kért és kapott, de nem világos, hogy bérlőként vagy tulajdonosként tette ezt.
Papp József debreceni helytörténész úgy véli, hogy a második világháború alatt a tulajdonosok nyomtalanul eltűntek, ezt követően a tanács bérlőket helyezett el a villában.
Meddig lakták Debrecen ezen titokzatos villáját? Erről nem találtam információt. A 2019-es adatok szerint a tulajdonos értékesíteni kívánta, de senkit sem érdekelt. Szép épület lehetett volna, ha felújítják.

A vég
2021 februárjában megjelent a HAON oldalán a hír, hogy a debreceni villát sajnos végül elbontották. hogy a debreceni villát sajnos végleg elbontották. Mivel az épület zártsorú volt, bontási engedélyre nem volt szükség. Egy 2014-es HAON cikk szerint a tulajdonos még az épület felújítását tervezte, de az évek során erre a szomorú döntésre jutott.
Sokan szomorúan értesültek a történtekről, de ezen sajnos már nem lehet változtatni. Azóta társasházat emeltek a helyére, ide kattintva láthatod, mi épült a helyén.
Ha érdekel, hogyan nézett ki Debrecen 100 évvel ezelőtt, nézd meg ezt a videót. És ha tetszett, iratkozz fel a Múltidéző Építészet YouTube csatornájára!